Turistika beze stop - E.ON
- ESG vpraxi
- 14. 3.
- Minut čtení: 3
Důležitou součástí ESG v oblasti S (Sociální) je nejen budování vztahu se zákazníky, ale také jejich edukace a spolupráce s klíčovými partnery. A pokud se spojí příjemné s užitečným, jde o dvojnásobný dopad.
Každý ze zákazníků může být například turistou. Po Česku nebo v zahraničí. A turismus je globální fenomén, který má obrovský dopad na místní životní prostředí a lidi. Pozitivní, ale i negativní. A jde o téma, se kterým se může skrze své zákazníky a zaměstnance vlastně ztotožnit většina firem.

Jak na udržitelný turismus?
V rámci projektu Turistika bez stop se společnost E.ON spojila s řadou odborných organizací, jako je Klub českých turistů, CzechTourism, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Ministerstvo životního prostředí, Mapy.cz a další, aby společně podpořily odpovědné cestování a šetrné chování v přírodě. Motto zní Turistika beze stop.
Projekt je součástí širší strategie společnosti E.ON zaměřené na udržitelnost a snižování uhlíkové stopy. Ochrana životního prostředí je odpovědností nás všech. Společnost se zavázala dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050, přičemž do roku 2030 chce snížit své emise o 75 % oproti roku 2019 a do roku 2040 dosáhnout 100% snížení emisí ve svých přímých operacích (Scope 1 a 2). Ostatní nepřímé emise (Scope 3) plánuje snížit o 50 %. Tento cíl je podporován dekarbonizačními řešeními a chytrými produkty, jako je podpora zelené energie, instalace fotovoltaických elektráren či tepelných čerpadel. E.ON věří, že každý krok směrem k udržitelnosti je důležitý, včetně podpory odpovědného cestování a ekologických iniciativ, jako je právě Turistika bez stop.
Projekt byl spuštěn v roce 2024 s cílem podpořit udržitelné chování v přírodě prostřednictvím tzv. Manifestu ohleduplného turisty, který obsahuje desatero zásad. Kromě osvěty pomáhá i odlehčit přetíženým turistickým trasám, a to díky doporučením méně známých, ale atraktivních lokalit. V rámci spolupráce s DVTV vznikla série videí, která představují nové možnosti pro udržitelnější turistiku.
Turistika beze stop a desatero ohleduplného turisty
Plánuji dopředu – zjišťuji informace o destinaci a vybírám udržitelné možnosti.
Cestuji odpovědně – pokud je to možné, volím vlak či jiné šetrnější způsoby dopravy.
Nenechávám za sebou stopy – dbám na minimalizaci dopadu své návštěvy.
Měním jen k lepšímu – pomáhám místu, například sbíráním odpadků.
Nepřeceňuji své síly – dopředu se připravuji na cestu.
Vyhledávám zážitky – cestuji pomaleji, více poznávám okolí.
Beru ohled na ostatní – chovám se ohleduplně k lidem i přírodě.
Respektuji pravidla – držím se vyznačených tras, před cestou si ověřím případná omezení.
Jsem jen hostem – cestuji s úctou k místu, které navštěvuji.
Vím, u koho utrácím – podporuji místní ekonomiku, nakupuji u farmářů a lokálních výrobců.
Součástí projektu jsou také doporučené trasy, které zahrnují nejen zajímavé turistické cíle, ale také např. ekologické aktivity či možnosti nákupu u místních farmářů a výrobců.
Jak na udržitelné projekty? Zábavně a interaktivně
Projekt Turistika bez stop přináší i doprovodné aktivity, jako jsou kešky umístěné na trasách nebo interaktivní hra GEOFUN, která nabízí zábavný zážitek pro děti i dospělé.
Tento projekt je jedním z konkrétních kroků E.ON na cestě k udržitelnosti. Jeho cílem je nejen motivovat jednotlivce k šetrnějšímu chování v přírodě, ale také šířit povědomí o ochraně životního prostředí a propojit ekologické aktivity se smysluplnou podporou komunit a odpovědným turismem.
Klíčovou roli v projektu hraje spolupráce s odborníky z různých oblastí, kteří se podíleli na tvorbě Manifestu ohleduplného turisty a na samotném projektu např. při vytipovávání zajímavých tras a turistických cílů.
Na projektu se podílí Klub českých turistů, CzechTourism, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Ministerstvo životního prostředí, Mapy.cz, Ekoškola, Green Cat, We Love Šumava, Zámek Lednice, Ústav výzkumu globálních změn Akademie věd ČR, Cirkulární akademie, Enviweb, Povodí Vltavy, Gastromapa a Seznam Brand Studio. Společným úsilím propojují odborné instituce, veřejný sektor i soukromé iniciativy s cílem dosáhnout co největšího dopadu a podpořit udržitelné cestování.